Cafe Fernando – Cenk Sönmezsoy – Nefis Kitap

Uzun zamandır hazırlandığından haberdar olduğum, ay başından beri de kitapçıya gelmesini heyecanla beklediğim nefis kitap geldi sonunda :). Bugün değil üç gün önce geldi de bu üç gündür anca elim vardı paylaşmaya.

cafe fernando

Bilmeyenler için: Cafe Fernando : Tarifi zor. Dünyaca ünlü, ödüllü… Hımmm…Siteye göz atıp kendinizin yorumlaması daha kolay olabilir ama kısaca diyebilirim ki “Samimi-özgün-detaycı-cesaretlendirici-güzel-iştah açıcı bir blog”. Yemek blogu demek az gelir kısaca. Sadece yemek tarifleri gelmesin aklınıza. Okunası-bakılası, keyifli. Tarifleri tutarlı, pratik-hızlı değil, özel-özgün, yapılası. Akıcı. Kitabı da öyle. Hikayesi olan yemekler ve fotoğraflar da diyebilirim aslında.

yemek kitabı

Uzun yıllardır takip ederdim, kitap çalışmaları yoğunlaşınca bir yılı aşkın zamandır güncel yazılarını da özlediğimden midir bilmem çıktığı gibi birinci baskısı tükenir korkusuyla kaptığım gibi üç gündür düşürmedim, bırakamadım elimden.

cenk sönmezsoy

Evet yemek kitabı ama fotoğraf kitabı olarak bile değerlendirilebilir :). Blog yazılarından fotoğrafını yayımladığı herşeyin birebir tarifine göre pişirilmiş olmasına olan takıntısını bildiğimden çok daha değerli bence fotoğraflar. Yemek fotoğrafçılığının genel olarak pek de bilinmeyen, fotoğrafı çekildikten sonra çöpe atılmak zorunda kalınan canlı ve renkli görünmesi için bir dünya işlemden geçirilen yenmesi mümkün olmayan yemekleriyle kıyaslandığında kitapta göreceğiniz fotoğrafların gerçek yemek fotoğrafları olduğunu bilmek, bir fotoğrafçı olarak kitaba ve yazarına olan saygımı daha da arttırıyor.

cafe fernando

“Gastronomi konusunda eğitim almadım. Hayatımda yemek kursuna dahi gitmedim. Bildiğim herşeyi kitaplardan, bloglardan ve en çok da deneme yanılma yöntemiyle öğrendim…” diye özetlemiş Cenk Sönmezsoy cesaret vermek istercesine bu devirde hala “Ama ben bilmiyorum, ama ben yapamam…” diyenlere.

macaron profiterol fernando

pasta kek cafe fernando kurabiye cafe fernando cookie cafe fernando book

Mutluluğunuza mutluluk katsın, bize de mutlu anlarınızı fotoğraflama fırsatı doğsun diye tavsiye edesim geldi tutamadım kendimi…
cafe fernando cenk sonmezsoy

“Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun.” kitabın sloganı – “Yeme de yanında yat” deriz biz de eskiden beri :)

Alın bu kitabı.

 

 

 

Dip Not: OkuyanUs yayınevi işini bilir ama e-kitap olarak da sunmayı değerlendirmeliler bence. 400 sayfalık ansiklopedi gibi olmasa plaja götürülür keyifle okunur :)